Amerikalılarda gelişme var!

Araştırmaya katılanların yüzde 16’sı Filistin’e sempati duyduklarını söylerken, bu oran 2005’teki araştırmaya göre yüzde 3 artmış oldu.

09-12-2007


Yahudi kuruluşu ADL sordu, Amerikalılar cevap verdi. Filistin-İsrail barışından, İran´ın nükleer çalışmalarına kadar Amerikalılar ne düşünüyor?
 
ARAŞTIRMAYI, YAHUDİ KURULUŞU ADL YAPTIRDI
Yahudi lobisinin en büyük kuruluşu olan ve geçtiğimiz ay Ermeni soykırımı iddialarını tanıyan ADL’nin Amerikalılar arasında yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. The Marttila Communications Group tarafından “Amerikalıların İsrail, Filistin ve Ortadoğu Barış Sürecine Bakışı 2007” başlığı altında ADL için yapılan araştırma telefonla gerçekleştirildi.

FİLİSTİN’E SEMPATİ ARTTI
Farklı bölgelerden 2000 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmanın en çarpıcı sonucu ise Amerikalıların büyük çoğunluğunun işgalci İsrail’i hala desteklemeleri olarak görülüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 65’i İsrail’in, Amerika’nın güvenebileceği önemli bir müttefik olduğunu söylerken, İsrail’e sempati duyanların oranı da yüzde 45 oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 16’sı Filistin’e sempati duyduklarını söylerken, bu oran 2005’teki araştırmaya göre yüzde 3 artmış oldu.

İSRAİL’E DAHA AZ SAYGI DUYUYORLAR
Araştırmada dikkat çeken bir başka husus ise sanıldığının aksine Amerikalılar, İngiltere ve Japonya’ya göre İsrail’e daha az saygı duyuyorlar. İsrail’e en büyük saygıyı birinci sırada İngiltere yüzde 75, ikinci sırada ise Japonya yüzde 69 ile gösteriyor. Bu oran Amerika’da ise yüzde 58’lerde kalıyor. Barışın sağlanamaması konusunda ise katılımcıların yüzde 47’si Filistin’i, yüzde 23’ü ise İsrail’i sorumlu tutuyor. Ancak, 2003 ve 2005 yılındaki araştırmalarla karşılaştırıldığında yeni araştırmada İsrail’in barış yapmak istediğine dair görüşte düşüş gözleniyor. 2003 yılında İsrail’in gerçekten bir barış istediğini söyleyenlerin oranı yüzde 70, 2005’te yüzde 74 iken, yeni araştırmada bu oran yüzde 65’lere kadar düşmüş gözüküyor. Bu oran Amerikalıların çoğunluğunun İsrail’in barış istediğini gösterse de, giderek yükselen bir oran da İsrail’in barış istemediğine inanıyor.

“İSRAİL YÜZÜNDEN SALDIRIYA UĞRAYABİLİRİZ”
ADL için yapılan araştırmada katılımcılar, aynı zamanda ABD’nin İsrail’e destek verdiği için hedef haline geldiği konusunda büyük bir çoğunluk oluşturuyor. Buna göre, katılımcıların yüzde 65’i ABD’nin İsrail’e desteği nedeniyle dış saldırıya maruz kalacağını söylerken, yüzde 34’ü de ABD’nin artık İsrail’i desteklememesini istedi. Bu oran “desteklemeli” diyenlerde yüzde 57. Ancak genel olarak saldırı riskine rağmen “İsrail desteklenmeli” diyenlerin oranı 2003 ve 2005 yılındaki araştırmalara göre beş puan azalırken, “desteklenmemeli” diyenlerin oranı da 3 puan arttı.

İRAN’LA SAVAŞ İSTEMİYORLAR
Araştırmada katılımcılara nükleer programı nedeniyle gündem oluşturan İran da soruldu. Araştırmada İran’a yönelik bir askeri harekat düzenlenmemesini isteyenlerin oranı düzenlenmesini isteyenlerin oranını geçti. 2005 yılında katılımcıların yüzde 53’ü askeri harekata destek verirken, bu oran yeni araştırmada yüzde 42’lerde kalıyor. Askeri harekata karşı çıkanların oranı ise yüzde 46. Katılımcıların yüzde 71’i İran’ın nükleer silah geliştirdiği konusunda fikir beyan ederken, yüzde 47’lik bir kesimi de ABD destekli bir İsrail saldırısına olumlu yanıt verdi. (Haber Vaktim)

Etiketler : #Amerikalılarda   #gelişme   #var!   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop