`Gazze 2020 yılında yaşanabilir bir yer olmayacak`

BM raporu, mevcut durumun sürmesi halinde 2020'den sonra kuşatma altındaki Gazze'nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağı görüşüne yer verdi.

13-07-2017


Birleşmiş Milletler (BM) Filistin ülke ekibi tarafından Gazze'nin Hamas kontrolüne girişi ve ardından İsrail'in abluka uygulamaya başlamasının 10. yılı dolayısıyla hazırlanan "Gazze: 10 Yıl Sonra" raporu, Gazze Şeridi'ndeki sosyoekonomik durumu ve gelecek tahminlerini ortaya koydu.
 
Raporda, Gazze'deki sosyoekonomik durumun önceki tahminlerden çok daha hızlı kötüye gittiği vurgulanarak, bu uygulamaların devam etmesi halinde 2020 yılında Gazze'nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağı kaydedildi.
 

"GAZZE HIZLI ŞEKİLDE GERİYE GİDİYOR"

 
Gazze'deki gıda, barınma, sağlık, kamu hizmetleri sorunlarına işaret edilen raporda, eğer önlem alınmazsa Gazze'nin tek temiz su kaynağının 2020'de geri dönülmez şekilde tükeneceği belirtildi.
 
Raporda görüşlerine yer verilen BM İnsani Yardım ve Kalkınma Koordinatörü Robert Piper, "Gazze, daha önceki tahminlerimizden bile daha hızlı şekilde geriye gidiyor." ifadelerini kullandı.
 
Raporda, şu uyarı ve değerlendirmelere de yer verildi:
 
"Gazze'de sürdürülebilir kalkınma yatırımları için gerekli adımları atılmalı. İnsanların ve malların serbest geçişi, insan hak ve özgürlükleri ile uluslararası hukuka uyulması sağlanmalı. Aksi durumda Gazze daha da izole ve umutsuz hale gelecek. Bu durum gerginlik ve çatışmaların artmasına, Filistin uzlaşısı ile İsrail-Filistin barışı umutlarının azalmasına neden olacak."

Etiketler : #`Gazze   #2020   #yılında   #yaşanabilir   #bir   #yer   #olmayacak`   #   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN