İran İngiltere'yi dize getirdi  

İngiltere ile İran arasında yaşanan esir asker krizinde Londra yönetimi yumuşama sinyalleri verdi. İngiliz Bakanlar Kurulu sorunu çözmek için Tahran'a özel bir heyet gönderecek.

02-04-2007


İran İngiltere'yi dize getirdi: İngiliz heyeti Tahran yolcusu  
 
İngiltere ile İran arasında yaşanan esir asker krizinde Londra yönetimi yumuşama sinyalleri verdi. İngiliz Bakanlar Kurulu sorunu çözmek için Tahran'a özel bir heyet gönderecek 
 
On günü geride bırakan İran ile İngiltere arasındaki esir asker krizinde yeni bir aşamaya giriliyor. Sorunun çözümlenmesi için BM ve AB'den yardım isteyen Londra, İran'ın değişmez tavrı karşısında geri adım atmaya başladı. Independent gazetesi'nin diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberde önceki gece toplanan bakanlar kurulunun sorunun çözümünde uzlaşmacı bir yöntem denemeye karar verdiklerini yazdı. Gazeteye göre İngiltere hükümeti Kraliyet donanmasından bir komutan ya da özel hükümet heyetini Tahran'a göndermeye hazırlanıyor.

BECKETT: HERKES PİŞMAN

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett da, Tahran yönetimiyle esir alınan 15 İngiliz askerin kurtarılması için görüşmeler yapılacağını açıkladı. Beckett, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Vermek istediğim mesaj şudur. Gelinen noktadan herkes pişmanlık duyuyor. Bizim istediğimiz bu durumdan bir an önce çıkmaktır.” Independent gazetesi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın “İngiltere özür dilemek yerine konuyu AB'ye taşıyor” açıklamasını hatırlatarak, Londra'nın yeni çözüm yolunu diplomaside gördüğünü belirtti.

İRAN, “TUTUM DEĞİŞİKLİĞİ” BEKLİYOR

İran yönetimi de başından beri görüşmeye yanaşmayan İngiltere yönetiminden tutum değiştirmesini beklediğini açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, sorunun çözümüne İngiltere'nin takındığı tutumun engel olduğunu savundu ve “Çözüm için İngiltere'nin tutumunu değiştirmesini ve kanuni haklarımız konusunda da dengeli bir tavır takınmasını bekliyoruz” dedi. Mutteki, “sınır ihlali” notasına İngiltere'nin de cevap verdiğini belirterek, İngiltere'nin gönderdiği yazılı metin üzerinde çalıştıklarını ve birçok konuyu inceleyeceklerini söyledi.
 
Kaynak: Yeni Şafak
 
 

Etiketler : #İran   #İngiltere'yi   #dize   #getirdi     #   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop