Kudüs Buluşması'nda ilk gün neler vardı?

60 ülkeden farklı kuruluşlar, siyasiler, eski devlet yetkilileri, 2000'i aşkın Türkiye dışından gelen davetli topluluğu ve Türkiye'den binlerce izleyici 'Kudüs Buluşması' için İstanbul'da biraraya geldi.

16-11-2007


60 ülkeden farklı kuruluşlar, siyasiler, eski devlet yetkilileri, 2000'i aşkın Türkiye dışından gelen davetli topluluğu ve Türkiye'den binlerce izleyici 'Kudüs Buluşması' için İstanbul'da biraraya geldi.

60 ülkeden farklı kuruluşlar, siyasiler, eski devlet yetkilileri, 2000'i aşkın Türkiye dışından gelen davetli topluluğu ve Türkiye'den binlerce izleyici Filistin ve Uluslararası Kudüs Buluşması için İstanbul'da bir araya geldi.

Siyonist Peres'in ve İslami Filistin'in muarızı komitelerin temsilcisi Mahmud Abbas'ın TC tarafından üst bir protokolle karşılandığı sürece denk gelen Uluslararası Kudüs Buluşması'ndan iç basın yeteri kadar haber edilmese veya edilemese de dış basının ilgisi yoğundu.

Oturumu TGTV Başkanı Av. Necati CEYLAN bir açış konuşmasıyla başlattı. Ceylan, Kudüs toplantısının ortak tecrübelerin paylaşıldığı bir platform olacağını söyledi; "Bu toplantı Kudüs ve bölge halkı için ortak bir düşünce oluşturacak, tecrübeler burada paylaşılacak, ayrıca sivil toplum kuruluşlarını birleştirecek" diye konuştu. Katılımcılar Kudüs ve Filistin konusunda tarihi, sosyal, kültürel, siyasi ekonomik sorunları dile getirdiler ve ekonomik ambargoya maruz kalan ve zor günler yaşayan Filistinliler için İslam ülkelerinde bir “Filistin fonunun” kurulmasını önerdiler.

Kudüs buluşmasının açılış oturumunda Ahmet AĞIRAKÇA; “Bu, ne Arapların ne de Türklerin davasıdır. Bu, tüm ümmetin davasıdır. Kudüs vahye dayanan dinlerde kutsal sayılan bir şehirdir. Bu topraklar üzerindeki işgalin meşrulaştırılmasına izin verilmemelidir. Herkes sömürülen bu topraklara destek vermelidir.” diyerek Kudüs’ün içinde bulunduğu duruma dikkatleri çekti.

Mısır eski başbakanı Dr. Aziz SITKI: “Artık çok konuşmamız değil, çok çalışmamız gerekiyor. Eyleme geçme zamanı. Yıllarca filistin meselesini konuştuk. Biz konuştukça bir parçamızı daha kaybediyoruz. Müslümanlar istedikleri zaman zaferi kazanıyorlar işte Lübnan’ın İsrail’e karşı kazandığı zafer. Bu zafer İsrail’in sanıldığı kadar güçlü olmadığını gösterdi." dedi.

İngiliz Parlamenter George GALLOVEY ise yaptığı konuşmada Kudüs meselesinin evrensel olduğunu belirterek, "Eğer Kudüs özgürleşirse bütün Arap dünyasının özgürleşme yolu açılacaktır. Kudüs işgal altındadır ve İslam devletleri bu işgali bildikleri halde İsrail ile nasıl temas halinde olduklarını anlayamıyorum… Kudüs bir Arap hazinesidir, İslami bir hazinedir, hristiyan bir hazinedir. Kudüs bütün beşeriyetin hazinesidir. Ve şu anda yabancıların elindedir. Elimizden aldılar ve biz ona gerekeni yapacağız. Bağdatta aynı zamanda işgal edilmiş ve zincirler altındadır. Mısır başkanının söylediği gibi buradaki mesele ne söylediğimiz değil ne yapacağımızdır." dedi.

İran Dünya Kongresi Başkanı Ali Ekber MUHTEŞEMİ ise; “ABD bütün dünya halklarını esir almaktadır. Filistini ortadan kaldırmak için yapılan toplantılara katılmak haramdır. Buradan tüm dünyaya şunu duyuruyoruz bu toplantılara katılanlar, müslümanlardan ber’idirler. ABD siyonizmine eğilen Allah’ın teatinden uzaklaşmış insanlar büyük bir delalet içindedirler. Dünyadaki en büyük utanç ahiretten önce siyonizme hizmet etmektir. Biz Filistin’den ve Filistin halkından asla vazgeçmeyeceğiz. Lübnan halkından da vazgeçmeyeceğiz. Allah’ım sen bizlere bunlara karşı mücadelede yardımcı ol.” dedi.

İDSB Bölge Başkanı Necmi SADIKOĞLU da konuşmasında şunları belirtti: "Kudüs’ün istikbali köklerindedir. Kudüs evrensel bir şehirdir ve Kudüs sorunu sadece bölgesel bir sorun değildir. Bu toplantı özellikle tarih ve medeniyet toplantısıdır. Medeniyetler savaşların değil, uzlaşmanın merkezidir. Bizim tarihimizde gettolar, utanç duvarları yoktur. Bizim geçmişimiz ilim ve inancın medeniyetidir."

Kudüs Teşkilatı Genel Kurul Başkanı Faysal MEVLEVİ de şunları ifade etti: "Yeryüzünün başkentine geldik. Yeryüzünde hiçbir devlet yok ki içinde bir Filistinliyi barındırmasın, Filistin dağılmış, dağıtılmış, parçalanmıştır. Bir ulus, bir başka ulusun toprağını işgal ediyor ve orada bir devlet kurmaya çalışıyor. Tarihte ilk defa böylesi bir işgal yaşanıyor… Hem Müslümanlar için hem de Hristiyanlar için mukaddes emanetlerle dolu olan Kudüs, tehdit altındadır. Kudüs Araplar’ın ortak davasıdır. Filistin’in başkenti olan Kudüs Arap davasından soyutlanarak savunulamaz… Filistin’in problemi sınır problemi değil insanlık problemidir. Filistin vatandaşlarının ülkelerine dönmeleri yasaklanmıştır, bu problem bizim asıl problemlerimizden birisidir. Bu problem halledilmeden antlaşma yapılması beklenilmemelidir… Halklarımız ve STK’larımız var gücüyle Filistin'e yardım için çalışıyorlar. Filistin’in yanında olmaya çalışıyorlar fakat İslam devletleri geri adım atıyor.. Filistinliler, size sesleniyorum; bizler sizin için burdayız, bizler sizinleyiz, lütfen birleşin, lütfen Kudüs aşkına birleşin ! Düşmanınıza karşı saf tutun, böyle yaptığınız sürece Allah sizinledir, Allah’ın yardımı yakındır." dedi.

Uluslararası Kudüs Buluşması ile ilgili Al-Quds-forum.org sitesine demeç veren ÖZGÜR-DER Genel Başkanı Hülya ŞEKERCİ ise şunları söyledi:

"Bu buluşma önemlidir. Ancak Türkiye’ye bir kaç gün önce İsrail Başbakanın gelmesi ve Meclis'te konuşma yapması utanç verici bir durumdur. Bu durumu müslümanlar olarak kınadık. Çünkü İsrail Başbakanı Şimon Perez katliamlara ambargolara ve insanların katliamına imza atan en üst düzeyde bir yetkilidir. Şimon Perez’in Meclis'te konuşmasını ve milletvekilleri tarafından alkışlanmasını vahim bir durum olarak düşünüyoruz. Bunun bu toplantıya gölge düşürmek için tasarlandığını düşünüyorum. Bir taraftan Kudüs için bir araya geliniyor bir taraftan dış siyaset alanında Kudüs aleyhine bir takım gelişmeler oluyor. Kudüs gerçekten çok önemli bir alan. Bizim ilk kıblegahımız olduğu için oranın kaderini sadece Filistin halkına bırakamayız. Bu bölge bütün müslümanların sorumluluğundadır. Bu nedenle hep birlikte tek yürek olarak Kudüs’ü korumak için elimizden geleni yapmalıyız."

Toplantıya Kudüs Eski Müftüsü İkrime SABRİ, Lübnan eski Başbakanı Selim ELHAS, Kudüs Ortodoks Kilisesi temsilcisi Ataullah HANNA ve çok sayıda sivil toplum kuruluşundan temsilci katıldı. Konuşmaların ardından dünyanın 60 ülkesinden toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Eyüp Feshane'de gün boyu yapılan, Cuma ve Cumartesi günleri de sürecek olan oturumlarda Kudüs ve Filistin'le ilgili sorunlar farklı açılardan ele alınacak ve bu doğrultuda tebliğler sunulacak. (Haksoz Haber)

Etiketler : #Kudüs   #Buluşması'nda   #ilk   #gün   #neler   #vardı?   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN