Sivrisineklere kınama, bataklığa yaranma ilanı

Amerikan gazelerine ilan verip Amerikan vahşetini, terörizmini hiç söz konusu etmeden, onun doğurduğu IŞİD vahşetini gündem etmek, sivrisinekleri kınayıp buna karşılık bataklığı görmezden gelmek, dahası o bataklığa yaranmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Fethullah Gülen'in yaptığı tam tamına budur.

19-09-2014


İslam ve Hayat

Fethullah Gülen, ABD'de yayın yapa New York Times, Washington Post, Chicago Tribune, Wall Street Journal ve Los Angeles Times gazetelerine IŞİD'le ilgili bir ilan verdi. 

“IŞİD Zulmü En Ağır Şekilde Lanetlenmeli” başlıklı ilanda, dinin gayelerinden birinin üzerinde barış, insan hakları, özgürlükler ve hukukun üstünlüğünün tesis edilebileceği bir zemin ortaya koymak olduğunu belirten Gülen, “Bunun aksine dini yorum yapanlar, bilhassa dini çatışmaları alevlendirmeye alet edenler hem kendileri aldanmış hem de insanlığı aldatmış olur.” dedi.

İlanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Dini bir söylem arkasına sığınarak zulümler yapan ilk örgüt IŞİD değildir. 13 sene evvel El-Kaide ve yakın zamanda Boko Haram da benzer söylemleri kullanarak masum insanlara zulmetmiştir. Bu örgütlerin ortak noktası, yaradılışı itibariyle her insanın sahip olduğu yüce makamı insanlara çok gören totaliter bir zihniyetin ürünleri olmalarıdır.
 
Her türlü azınlığa veya masum sivillere uygulanan baskı ya da zulüm, Kur'an'ın elmas düsturlarına ve Efendimiz'in (s.a.s) sünnetine tamamen zıttır. IŞİD üyeleri, şayet birtakım güçlerin piyonu olarak veya kendi şahsi çıkarları doğrultusunda hareket etmiyorlarsa, bağlı olduklarını iddia ettikleri İslam dininin ruhunu hiç kavrayamamış cahillerdir denebilir. Her halükarda, yaptıkları terörizm olup bu eylemlere bulaşanlar adalete teslim edilerek işledikleri dehşet verici suçların hesabını vermelidirler.
 
Bu mülahazalarla, başta gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile yardım görevlisi David Haines'in aileleri ve yakınları olmak üzere, Irak ve Suriye'deki bu elim saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin aile ve sevenlerine yürekten başsağlığı diliyor, Cenab-ı Hak'tan onlara sabır, metanet ve dirayet vererek acılarını hafifletmesini niyaz ediyorum. Ayrıca, IŞİD'inelinde bulunan bütün rehinelerin derhal ve güvenli bir şekilde serbest bırakılmaları ve hepimizi saygı ve barış dolu bir dünyaya ulaştırması için Cenab-ı Hakk'a duacı olup herkesi bu duaya katılmaya davet ediyorum.”
 
Gülen'in ilanı ve ilandaki yaklaşımıyla ilgili şu kadarını söylemekle yetiniyoruz:
 
Amerikan gazelerine ilan verip Amerikan vahşetini, terörizmini hiç söz konusu etmeden, onun doğurduğu IŞİD vahşetini gündem etmek, sivrisinekleri kınayıp buna karşılık bataklığı görmezden gelmek, dahası o bataklığa yaranmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Fethullah Gülen'in yaptığı tam tamına budur.
 

Etiketler : #Sivrisineklere   #kınama   #   #bataklığa   #yaranma   #ilanı   
YORUMLAR
  • Muradi   21-09-2014 19:52

    Fethullah Gülen ve müntesipleri büyük zalimlerle işbirliği yaparken küçük zalimleri lanetleme yolunu tutarak yine efendilerine yaranmış oluyorlar. Bu yaranmacı zihniyet İslami anlamda hiçbir ilkeye sahip değildir. Liderin putlaştırıldığı ve hep beraber zulme hizmet edildiği bir anlayış söz konusudur.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN