UCM, siyonist işgal çetesinin katliamları için ön soruşturma başlattı

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Başsavcısı Fatou Bensuda, bugün Filistin hükümetinin siyonist işgal çetesinin katliamlarıyla ilgili UCM'ye teslim ettiği dosya konusunda mahkeme başkanını bilgilendirdiğini açıkladı.

23-05-2018


Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Bensuda, Filistin hükümetinin  siyonist işgal çetesinin katliamlarına ilişkin kendilerine teslim ettiği dosyayla ilgili ön inceleme başlatıldığını ifade etti.

Siyonist işgal çetesinin katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi

UCM Savcısı Bensuda, yaptığı yazılı açıklamada, 2015 yılında Filistin'deki duruma yönelik soruşturma açılabilmesi için ön inceleme başlatıldığını belirterek, "Ofisim yapılan ön incelemede önemli yol katetti ve aynı şekilde devam edecektir." dedi.

Bensuda, "Daha önce başlatılan ön incelemede işlenen suçlar hakkında verilen bilgilerin kimin tarafından ulaştırıldığı önemli değil. Her halükarda ofisim elde edilen bilgiyi bağımsız değerlendirip analiz edecektir." ifadesini kullandı.

Teslim edilen bir dosya veya yapılan bir başvurunun doğrudan bir inceleme baştılması anlamına gelmediğini kaydeden Bensuda, açıklamasında, "Fakat eğer teslim edilen dosyada inceleme değeri taşıyan veriler görürsem inceleme başlatılmasına kararı ben vereceğim. O zaman inceleme başlatılması için savcının mahkemeden yetki almasına gerek kalmaz." diye konuştu.

Bensuda, bu konuda ve diğer konularda her zaman kendisine verilen yetkiye göre karar vereceği konusunda şüphe duyulmaması gerektiğini kaydetti.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki bugün UCM'ye, Yahudi yerleşim birimleri ve savaş suçu işleyen siyonistler ile ilgili dosyayı teslim etmişti.

Siyonist işgal çetesi askerlerin, ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere ateş açması sonucu 65 kişi şehit olmuş, binlerce Filistinli yaralanmıştı.

(İslam ve Hayat / Dünya Bülteni)

Etiketler : #UCM   #   #siyonist   #işgal   #çetesinin   #katliamları   #için   #ön   #soruşturma   #başlattı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN