CUMHURİYET’İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: O OLMASAYDI OLMAZ MIYDIK?

Ahmed KALKAN

30-10-2015 10:26


Bir 29 Ekim daha geldi. Devlet adamları ve silahlı kuvvetler yine Atatürk’ü göklere çıkartacak tarzda övgüler sunacak, hatta imamlara Cuma hutbesinde Cumhuriyetin ve Atatürk’ün faziletleri anlattırılacak. Ve kimi Ataperestlerin ağzından şu şirk sözü salyangoz satışı gibi halka arzedilecek: “Atatürk olmasaydı olmazdık”. Bu söz, Atatürk’ü tanrı yerine koymaktır. O olmasaydı, biz niye olmayalım? O bizim yaratıcımız mı? O mu yoktan var etti bizi? Atatürk kimdir, ne yapmıştır da bu söz söylenecek? Bir komutan ve bir devlet adamıdır. Onun gibi dünyaya nice komutan ve devlet adamı gelmiştir.

Vatanı kurtardığı için bu söz söyleniyor denilecek olursa, bir kimse tek başına vatanı kurtaramaz, bu ancak Rambo, Malkoçoğlu, Superman filmlerinde olur. Akıllı bir kimsenin, savaşları tek kişinin kazandığını, bir komutanın bir ülkeyi kurtarıp kurtaramayacağını düşünmesi gerekir. Dünyada hangi komutana “bu komutan (tek başına) vatanı kurtardı, o olmasaydı, şöyle olurdu” denilir? Denilse ne kadar doğru olur? Peygamberimiz için bile biz “Muhammed aleyhisselâm Bedir Savaşını kazandı, Hendek’te müşrikleri mağlup etti” demeyiz. “Müslümanlar galip geldi” deriz. Biz Müslümanlar Peygamberimiz için bile “O olmasaydı olmazdık” demeyiz. Hiçbir insan için böyle denilmesi doğru olmaz çünkü. Hem Atatürk gerçekten vatanı kurtardı mı? Kendi doğduğu şehir olan Selanik’i, kendi memleketini bile kurtaramayan şahıstan bahsediyoruz. Yemen, Arap yarımadası, Irak, Suriye, Ürdün, Kuzey Afrika, Yunanistan, Bulgaristan toprakları Atatürk’ten önce Osmanlı toprakları değil miydi? O kadar ki, Atatürk’ün gençliğinde Osmanlı toprakları bugünkü toprakların tam 12 katı idi. 12’de 11’i kaybeden komutan nasıl vatan kurtarmış oluyor? “Atatürk olmasaydı olmazdık” sözü ile, daha çok şu kast edilir: “Atatürk olmasaydı, Anadolu toprakları da işgalden kurtulmazdı, İngilizlerin, Fransızların sömürüsü olurduk, Müslümanca ve özgür şekilde yaşayamazdık. Onun sayesinde, biz bağımsızlığımızı elde ettik. O olmasaydı, Türkleri İngilizler, Fransızlar yönetecekti.” Hiçbir savaşı bir komutan kendi başına kazanmaz. Cezayir, Libya gibi nice ülkeler de sömürge olmaktan kurtulacak şekilde kahramanca savaşlar yaptılar ve sonunda bu iki ülke gibi nice ülke, sömürge olmaktan kurtuldu. Ama, hiçbir komutan ve devlet adamı, Atatürk gibi putlaştırılmadı. Eğer Atatürk olmasaydı ve meselâ düşmanlardan İngilizler yönetseydi ülkeyi, ne yaparlardı? İslam kanunlarını geçersiz sayarlar, İngiltere’de uygulanan kanunlara benzer kanunlar oluşturur, içki yasağını kaldırır, zinayı serbest kılarlardı, faizi yaygınlaştırırlardı, çarşaflı ve peçeli kadınları Avrupalı kadınlar gibi giydirirlerdi.Türkiye’yi küçük bir İngiltere yapmaya çalışırlardı.

Peki, Atatürk ne yaptı? Yani ne fark etmiş oldu ülkenin İngiliz yönetimi altında yönetilmesinden? Atatürk vatanı kurtardı; doğru. Ama kimlerden ve hangi şeyden? “İslâm’dan ve Müslümanlardan”. Küfürden ve kâfirlerden değil. Vatandaşlarını düşmanlarının yaşayışına benzetir mi hiç, düşmanlarının ülkesine benzetir mi ülkeyi “düşman” bilincine ve zihniyetine sahip olan?

Atatürk ne yaptı? İslam Devletini küfür devleti haline getirdi. Şeriatı ve halifeliği kaldırdı, kimsenin memnun olmadığı, herkesin şikâyetçi olduğu bugünkü düzeni kurdu. Şapka giymeyen binlerce insanı astı.

Atatürk ne yaptı? İslâm’la ilgili ne varsa onları yok etmeye çalıştı. “Atatürk olmasaydı olmazdık” sözünü bir kelime ilavesiyle doğru kabul edebiliriz: “Atatürk olmasaydı böyle olmazdık” On vatandaşımızı haksız yere öldüren İsrail’e özür bile diletip tazminat alamayan, cezasını veremeyen, dünkü vilayetimiz olan Yunanistan’a bile sözünü geçiremeyen, dünyada hemen hiçbir dalda etkin olamayan, önemsenmeyen sıradan küçük bir ülke olmazdık. Osmanlı’nın yıkılmaya yüz tuttuğu son zamanlarında bile ona “Hasta Adam” diyordu Batılılar. Hastaydı ama adamdı, şimdi adam yerine koyan kim kaldı ki… Yıllardır PKK ile bile baş edemeyen bir konumda ülke.

Biz Müslüman olarak inanırız ki; bizi Allah yarattı. Allah’ın hiçbir ortağı yoktur. Allah’a kimseyi şirk koşmayız. Bizi yaratan zât, bizi yaşatandır, bizi koruyan ve gözetendir. Rızkımızı veren, düşmanlarımıza yardım edendir. O istemese hiçbir şey olmaz. O yardım etmezse biz hiçbir başarı kazanamayız. Hiçbir insan bizim tanrımız olamaz. Biz hiçbir kimsenin sayesinde değil; sadece Allah’ın izni ve müsaadesiyle yaşıyoruz. O istedi, olduk. O istemeseydi olmazdık. Bizim ilahımız tek bir Allah’tır; biz O’na iman ederiz. Tâğutları da red ve inkâr ederiz.

Atatürk olmasaydı da elbette olurduk. Ondan önce insanlar olduğu gibi. Başka ülkelerde insanlar olduğu gibi. Atatürk bırakın başkalarını oldurmayı, kendi kendini oldurmaya kadir değildi. Onu da Allah yaratmıştı. Çok içki içtiği için genç sayılacak yaşta kendini ölmekten kurtaramayan âciz bir adam için “o olmasaydı, olmazdık” sözü zavallıların sözüdür, bir şahsı putlaştıranların sözüdür, Allah’ı tanımayanların sözüdür. Müslümanlar olarak biz, bütün bunlardan berîyiz.

Tüm tâğutları reddediyor, Allah’tan başka hiçbir ilâh kabul etmiyoruz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları

Makaleler

Hava Durumu


VAN